Technical specifications for 20AC072C3AYNANC0
Rated at 37 kW (50 HP) and 72 A, this drive provides reliable operation for pumps, fans, conveyors, and material-handling systems.
We are an independent supplier, not an authorized Allen-Bradley distributor.
Specifications
Brand: Allen-Bradley
Series: PowerFlex 70
Catalog Number: 20AC072C3AYNANC0
Power Rating: 37 kW / 50 HP
Output Current: 72 A
Input Voltage: 400 V AC (3-Phase)